Az Optikai és Mikrohullámú Távközlés Laboratórium - nevéhez híven - megalakulásától fogva a távközlés egy speciális részével az optikai átvitellel és a hozzátartozó nagyfrekvenciás elektronikus eszközökkel foglalkozik. A kutatási területünk nem csak a két réteg találkozására és kölcsönhatására, hanem egymástól független optikai és mikrohullámú rendszerekre is kiterjed.
A tanszék profiljába tradicionálisan illeszkedő mikrohullámú eszközök elméletének vizsgálata, tervezése, megvalósítása és karakterizálása, valamint mindezek oktatása nagy hagyományokkal rendelkezik laborunkban. Ferrites eszközök, mikrohullámú áramkörök, impulzus rádió készítésével, áramkörépítéssel és méréssel foglalkozunk.
A korszerű hírközlési feladatok megvalósítása manapság már elképzelhetetlen optikai átvitel alkalmazása nélkül. Napjaink nagysebességű kommunikációs rendszerei (szélessávú internet, mobil távközlés, 5G, digitális tartalomszolgáltatás, stb.) mögött mindig megtalálható valamilyen formában az optikai hálózat. Éppen ezért valamennyi villamosmérnök számára hasznos és fontos a fényt használó átviteli hálózatok eszköz- és rendszerszintű ismerete. A nagysebességű optikai átviteltechnika, a szabadtéri optikai távközlési mérések és a kvantumkommunikációs összeköttetések területén, laborunkban megszerezhető ismereteket végzett hallgatóink elsősorban távközlési szolgáltatóknál és berendezés szállító cégeknél hasznosítják.
Célunk, hogy lehetőséget nyújtsunk a mikrohullámú eszközök és optikai távközlés iránt érdeklődő tehetséges hallgatók számára a tématerülettel való minél behatóbb megismerkedésre. Hallgatóinknak lehetőségük van bekapcsolódni és aktívan részt venni a folyó hazai és nemzetközi kutatási és fejlesztési témáinkba.
Laboratóriumunk tagjai |
Külső tagjaink:
Korábbi munkatársaink tudományos eredményei:
|
Mérési lehetőségek |
Optikai területen:
- Optikai teljesítmény, optikai csillapítás mérése
- Optikai spektrum mérése
- OTDR mérés
- mikroszkópos, látható fényes mérések
- Bithibaarány mérés (2.5Gbps, 10Gbps)
- Rádiófrekvenciás jelek optikai átvitele (<20GHz)
Mikrohullámú területen:
- Velktoranalizátor (<40GHz)
- Oszcilloszkóp (<10GHz)
- RF Spektrumanalizátor (<26GHz)
- Jelgenerátorok
- stb.
|
Korábbi és jelenlegi munkáink, illetve projektjeink |
Jelenleg futó nagyobb projektek
- COST CA19111: NEWFOCUS, European Network on Future Generation Optical Wireless Communication Technologies, 2020-2024
Projekt vezető: Gerhátné Dr. Udvary Eszter A COST a tématerületen dolgozó dolgozó kutatók közötti nemzetközi együttműködést támogatja, például értekezleteket, konferenciákat, rövid távú tudományos csereprogramokat és tájékoztató tevékenységet. Hallgatóink nyári egyetemeken, külföldi konferenciákon vehetnek részt a projekt támogatásával, illetve 1-2 hónapos külföldi kutatómunkára (pl. nyári időszakban) is van lehetőség.
- HunQuTech 2017-2021
Projekt vezető: Gerhátné Dr. Udvary Eszter A program célja, hogy összefogja a Magyarországon kvantumtechnológiai kutatásokat végző csoportokat a különböző akadémiai műhelyektől egészen a versenyszféráig, és segítse a kvantummechanika elvein alapuló új technológiák hazai fejlesztését és használatát. A BME-HIT vezetésével veszünk részt a projektben. Kvantum alapú véletlenszám generátor építése és CVQKD rendszer szimulációja a feladat. Sajtóhír a megalakulásról
- EFOP-3.6.2-16: Időkritikus 5G hálózati infrastruktúrák, Radio over Fibre megoldások 2017-2020
Projekt vezető: Gerhátné Dr. Udvary Eszter Tehetséges hallgatók kutatói munkájának támogatása, ösztöndíjjal, publikációs lehetőséggel
- COST Action CA16220: European Network for High Performance Integrated Microwave Photonics 2017-2021
Projekt vezető: Gerhátné Dr. Udvary Eszter A COST a tématerületen dolgozó dolgozó kutatók közötti nemzetközi együttműködést támogatja, például értekezleteket, konferenciákat, rövid távú tudományos csereprogramokat és tájékoztató tevékenységet. Hallgatóink nyári egyetemeken, külföldi konferenciákon vehetnek részt a projekt támogatásával, illetve 1-2 hónapos külföldi kutatómunkára (pl. nyári időszakban) is van lehetőség.
- Ericsson együttműködés - hallgatói feladatok
Projekt vezető: Gerhátné Dr. Udvary Eszter
Lezárult feladatok
- FIWIN5G: FIber-Wireless Integrated Networks for 5th Generation delivery, Marie Curie ITN 2015-2018
Projekt vezető: Gerhátné Dr. Udvary Eszter A projekt célkitűzése ifjú kutatók / doktorandusz hallgatók mobilitásának támogatása, képzésük körülményeinek biztosítása. A projekt fiatal kutatókat alkalmaz munkaszerződés alapján. A fiatal kutató/doktorandusz hallgató fejlődését a fizetésen kívül évi két tréning szervezésével, a partnerek közti együttműködéssel biztosítja. A projektben a BME egy doktorandusz hallgatóval vesz részt. A projekt biztosítja a külföldről érkező PhD hallgató fizetését (teljes idejű munkaszerződés alapján), lakhatási támogatást, a hálózat által szervezett nyári és téli iskolákon való részvételt, a kutatásához szükséges eszközök beszerzését. A hallgató feladata: A szál alapú 5G hálózatokban alkalmazható modulációs módok elméleti és kísérleti vizsgálata Ipari partner: Ericsson R&D Hungary Ltd.
- COST MP1401 - Advanced fibre laser and coherent source as tools for society, manufacturing and lifescience 2014-2018
Projekt vezető: Berceli Tibor A szállázerek vizsgálatának, fejlesztésének, kutatásának számos területét öleli fel. Laborunk a szállézerek távközlési alkalmazásaival foglalkozik Hallgatók számára külföldi Training School részvételre és pár hetes külföldi kutató munkára van lehetőség a projekten belül.
- OTKA PD 109288 - „In-line és reflektív félvezető optikai erősítők vizsgálata szélessávú optikai hozzáférési hálózatokba” 2013-2016
Projekt vezető: Gerhátné Dr. Udvary Eszter A project célkitűzése az RSOA alapú WDM-PON rendszerek minőségrontó hatásainak feltérképezése, ezek kompenzálási lehetőségeinek vizsgálata, optimális megoldási módszerek megadása
- Metafer
Projekt vezető: Berceli Tibor 2013-2015, nemzetközi Eureka együttműködés Célja olyan új anyagstruktúrák és technológiák (metaanyagok) vizsgálata és kidolgozása, melyek lehetővé teszik a mikrohullámú ferrit eszközök méretének csökkentését, frekvenciasávjának növelését.
- GE Lighting együttműködés, 2013-2015
Projekt vezető: Fehér Gábor Beltéri kommunikáció és helyzetmeghatározás megvalósítása látható fény (VLC) és impulzus rádió (UWB) alkalmazásával. Az áramkörök tervezése, fejlesztése, építése, mérése és egy demonstrációs eszköz elkészítése volt a feladat
- COST IC1101 - Optical Wireless Communications - An Emerging Technology 2011 - 2015
Projekt vezető: Gerhátné Dr. Udvary Eszter A szabadtéri optikai összeköttetés vizsgálatának, fejlesztésének, kutatásának számos területét öleli fel. Laborunk a VLC (Visible Light Communication) special group, a WG2: Physical Layer Algorithm Design and Verification és a WG4: Advanced Photonic Components csoportok munkájában vett részt.
- Francia TÉT 2015-2016
Kétoldalú (francia magyar) együttműködés a radio over fibre témakörben Projekt vezető: Berceli Tibor
- INOCSEKK 2010-2011
Projekt vezető: Berceli Tibor A projekt keretén belül a TKI-Ferrit számára fejlesztettünk ki egy teljesen automatizált mérőrendszert ferrit anyagok vizsgálatára. Két fontos anyagjellemzőt; a komplex permittivitást és a ferrimágneses rezonancia vonalszélességet lehet meghatározni a rendszerrel az X-sávban. Mindkét módszer csőtápvonalas kialakítású rezonáns mérés, amiket egy általunk fejlesztett HP VEE-ben létrehozott programmal lehet vezérelni, valamint a mért eredményeket tárolni. Feladatunk volt a teljes hardware és software rendszer tervezése és kivitelezése
- IDEATA 2012-2015
Projekt vezető: Berceli Tibor
- COST MP 0702 "Towards Functional Sub-Wavelength Photonic Structures" 2007-2012
Laborunk a WG2: Photonic devices with periodicity and hybrid material systems és WG3: New functionalities csoportok munkájában vett részt
- FERFIT 2010-2012 ERA-NET keretprogram
Projekt vezető: Berceli Tibor Célja olyan nonreciprok mikrohullámú eszközök (cirkulátorok, izolátorok) kifejlesztése a 26,5 - 40GHz-es tarományban, amik remanens állapotú ferritekre épülnek. Ezáltal nem szükséges állandómágnes használata, így lehetőség nyílik a fenti eszközök miniatürizálására. Laborunk feladata a remanens állapotú (nem telítésben lévő) hexaferrit vastagfilmek modellezése, elektromos és mágneses méréstechnikája, majd erre épülve a cirkulátor, illetve izolátor tervezés módszereinek a kidolgozása.
- IMICIMO 2008-2010 EURIPIDES keretprogram
Projekt vezető: Berceli Tibor Hexaferritek előállításának fejlesztésére irányuló alapkutatási tevékenységgel, melyben laborunk permittivitás és rezonancia vonalszélesség mérésére vonatkozó eljárás kidolgozásával, valamint új cirkulátor struktúrák tervezése és szimulációja terén vett részt.
- ISIS Infrastructures for broadband access in wireless/photonics and integration of strengths in Europe 2006-2008 "network of excellence" projekt
Projekt vezető: Berceli Tibor Az európában optikai távközléssel foglalkozó vállalatok és kutatóhelyek összefogására, szakmai tapasztalatcseréjére.
- TERASTART OTKA 2009-2011-2013
Projekt vezető: Berceli Tibor Hazai OTKA projekt terahertzes eszközök képalkotási felhasználásra irányuló alapkutatási tevékenységgel. Laborunk a terahertzes ferekvenciákon működő antenna elméleti vizsgálatával, tervezésével, szimulációjával és minősítő mérésekkel vesz részt a munkában.
- GANDALF Gbit/s access network using remote delivery optical feeder for heterogeneous broadband wireless and wireline nodes 2004-2005
Projekt vezető: Berceli Tibor Nemzetközi projekt optikai megoldások fejlesztésre, vezetékes és vezetéknélküli jelek párhuzamos továbbítására. Laborunk az adóberendezéshez szükséges mikrohullámú szűrők, iránycsatolók és erősítők fejlesztésben vett részt.
- LABELS Light wave Architectures for the processing of Broadband Electronic Signals 2002-2005
Projekt vezető: Berceli Tibor Nemzetközi projekt tisztán optikai csomagkapcsoló központ fejlesztésre. Laborunk a központi elektronikus jelfeldolgozó és irányító egység fejlesztését vállalta magára, valamint az ehhez kapcsolódó detektor és a 18 GHz-es frekvencián működő mikrohullámú keverő áramkör fejlesztésében vett részt.
- NEFERTTI Network of Excellence on broadband Fiber Radio Techniques and its Integration Technologies 2002-2005
Projekt vezető: Berceli Tibor Nemzetközi "network of excellence" projekt az európában optikai távközléssel foglalkozó vállalatok és kutatóhelyek összefogására, szakmai tapasztalatcseréjére.
|
Oktatási tevékenységünk
|
Optikai hálózatok mellékspecializáció (MSc villamosmérnök)
Szabadon választható tárgy
BSc tárgyak
- Jelek és rendszerek 1 - gyakorlatvezetés
- Jelek és rendszerek 2. - gyakorlatvezetés
- Rendszerelmélet - gyakorlatvezetés
- Szakiránylabor - mérésvezetés
- témalabor: optikai méréstechnika
Egyéb
- Konzultációs tevékenység (témalabor, önálló labor, szakdolgozat, diplomamunka)
- Önálló laboratórium tanszéki koordinálása
- TDK tanszéki koordinálása
- Tankörvezetés
|
Hallgató lehetőségek, témák
|
Az önálló laboratórium, szakdolgozat és diplomaterv témáink laborunk kutatás-fejlesztési tevékenységéhez kapcsolódnak. Ezért megfelelő hallgatói hozzáállás esetén lehetőséget teremtenek a hallgatóknak a labor kutatási és ipari fejlesztési munkáiban történő részvételre.
Minden hallgatónknak érdekes önálló feladatot ajánlunk, melyen keresztül értékálló, jövőbe mutató technológiákkal lehet megismerkedni. A hallgatókkal való együttműködés során kiemelten fontosnak tartjuk a rendszeres, személyes konzultációt és a folyamatos segítséget.
A szakma iránti elkötelezettséget mutató hallgatóknak javasoljuk a TDK részvételt. A fejlesztési-kutatási projektekbe hasznos tevékenységgel bekapcsolódó lelkes hallgatóink számára ösztöndíjat biztosítunk. Kiemelkedő hallgatóink a nemzetközi együttműködéseink keretében szervezett külföldi tréningeken vehetnek részt.
A tudományos terület iránt is érdeklődő hallgatókat támogatjuk a hazai és nemzetközi konferenciákon való részvételben és előadás tartásban. Az ilyen területen már bizonyított hallgatókat külföldi egyetemi és kutatólaboratóriumokba küldjük több hetes tudományos tartózkodásra.
Aktuális témák:
-
Adaptív látható fényű optikai kommunikációs rendszerek fejlesztése Érdekel, hogy tudnál az otthoni LED-es lámpával Spotify-streamet, vagy YouTube videót átküldeni? Kíváncsi vagy, hogy milyen lehetőségek vannak az adaptív látható fényes kommunikációban, és hogy mi egyáltalán a VLC? Esetleg teljes adatátviteli rendszert akarnál tervezni? Ez a téma rendkívül szerteágazó és az átviteli láncolat, vagy akár egy teljes látható fényű kommunikációs rendszer felépítésébe kapcsolódhatsz be, ha ezt a témát választod. Önálló lab., Szakdolgozat és Diplomaterv szintű témák is elérhetőek nálunk. Munkád során hasznos tapasztalatokat fogsz szerezni az analóg és digitális áramkörök tervezésével, építésével és a mikrokontrolleres vezérlésekkel kapcsolatban. Emellett természetesen mindezek békés "együttélésével" egyetlen NYÁK panelen. Konzulens: Matolcsy Balázs Kapcsolódó labor projekt: NEWFOCUS COST Action
-
Alacsony fogyasztású (Low Energy) ZigBee szenzorok és hálózatok tervezése, IoT rendszerekhez A jövő IoT alapú szenzorhálózatainak egyik ígéretes építőeleme a ZigBee (802.15.4) kommunikációt lebonyolítani képes, alacsony fogyasztású szenzor node. Egy ilyen node hatékony felépítése nem egyszerű feladat, hiszen a tápellátás igen korlátozott (gombelem, esetleg kis méretű Li-Po cella), és a működési élettartam elvárás magas, akár néhány év is lehet. A ZigBee kommunikációs protokoll segítségével szervezett, szövevényes hálózatokat (mesh) építhetünk fel, majd az egyes node-okhoz kapcsolt szenzorok adatait használva, akár beavatkozhatunk egy központi egység működésébe. Erre gyakorlati példa a központi fűtés adaptív vezérlése, locsolórendszerek vezérlése, világító rendszerek vezérlése stb. A hallgatónak lehetősége van arra, hogy akár az alacsony fogyasztású szenzorhálózat egy node-ját, és ahhoz tartozó szenzorokat, vagy a központi adatgyűjtőegységet (pl. Raspberry Pi) és annak teljes szoftverét elkészítse. Esetlegesen szimulációs környezet és grafikus interfész készítése Konzulens: Matolcsy Balázs Kapcsolódó labor projekt: Silicon Laboratory, IoT együttműködés
-
Bluetooth alapú audiorendszerek tervezése és építése Az egyre fejlődő Bluetooth-alapú kommunikáció hangátviteli tekintetben sokat fejlődött az elmúlt években. Az legnagyobb újítások közé tartozik az aptX-Lossless Codec (veszteségmentes audiotartalom átvitelre alkalmas) és a TWS (True Wireless Stereo) protokoll. A TWS protokoll lehetővé teszi, hogy két külön Bluetooth egység szinkronban játsszon le audiotartalmat (mono, vagy akár sztereó módban is). Ezt a protokollt használják az új generációs fülhallgatók is (pl. Apple AirPods). A hallgatónak lehetősége nyílik a legmodernebb vezetéknélküli audioátviteli módszerek megismerésére, TWS és aptX kompatibilis hardver építésére és tesztelésére. A téma keretein belül építhető vezetéknélküli hangszóró, fülhallgató, vagy egyedi hardver is. A témából komplexitástól függően BSc. szakdolgozat, vagy MSc. diplomaterv is készíthető. Konzulens: Matolcsy Balázs Kapcsolódó labor projekt: Silicon Laboratory, IoT együttműködés
-
Kvantumvéletlenszámgenerátor-architektúrák vizsgálata Számos architektúra létezik kvantumoptikai elven működő, valódi véletlenszámokat előállító generátorok megvalósítására. A hallgató feladata megismerkedni a véletlenszámgenerátorok tesztelési lehetőségeivel, megismerkedni néhány egyszerűbb struktúrával. További feladat megvalósítani az egyik architektúrát, majd a kapott eredmények értékelése a megismert módszerek alapján. Konzulens: Schranz Ágoston Kapcsolódó labor projekt: HunQuTech
-
Nyalábosztó-alapú kvantum-véletlenszámgenerátor vizsgálata A jelentkező feladata megismerkedni az optikai eszközök alapszintű méréstechnikájával, majd a félév során összeállítani egy optikai nyalábosztón alapuló véletlenszám-generátort, illetve részletesen vizsgálni az egyes hardverelemek hatását a generált bitsorozatok minőségére. Konzulens: Schranz Ágoston Kapcsolódó labor projekt: HunQuTech
-
Optikai megoldások az 5G hálózatokban - Optikai méréstechnika A mobil hálózatok fejlődésével és elsősorban az 5G hálózatok várható megjelenésével egyre fontosabb kérdés hogyan tudjuk a rádiófrekvenciás jeleket optikai közegen továbbítani. Ezért a Radio over Fibre (RoF) rendszerek vizsgálata és fejlesztése igazi jővőbemutató feladat. A reflexiós elven működő félvezető optikai erősítő (RSOA-Reflective Semiconductor Optical Amplifier) hatékonyan használható ilyen rendszerekben, hiszen Kis mérete, kis fogyasztása, könnyű kezelhetősége mellett jelentős előnye, hogy többféle feladat egyidejű ellátására is használhatjuk. A hallgatói téma célja egy RSOA alapú RoF összeköttetés felépítése. A hallgató feladata: - A Radio over Fibre rendszerek felépítésével és az alkalmazott eszközökkel kapcsolatos szakirodalom áttekintése - RSOA paramétereinek mérése - Optikai méréstechnika megismerése - Automatizált mérések elkészítéséhez szükséges mérésvezérlő környezet megismerése - Egyszerűsített RSOA alapú rendszer megtervezése, felépítése, mérése Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter Kapcsolódó labor projekt: EUIMWP COST Action
-
Antenna nyalábformálás optikai módszerek A mobil hálózatok fejlődésével, a nyalábformálás kiemelt figyelmet kap. A távolról vezérelhető, rádiófrekvenciás antennasor optikai táplálása elsősorban magasabb frekvenciás esetén hatékony megoldás. A feladata célja egy demonstráció összeállítása, mely bemutatja milyen módon és milyen mértékben lehet optikai módszerekkel változtatni a rádiófrekvenciás jel késleltetését. A hallgató feladata: - Rádiós jelek optikai átvitelével, az optikai összeköttetés felépítésével kapcsolatos ismeretek megszerzése - Optikai méréstechnika megismerése - Optikai elvű késleltető vonal felépítése és mérése a laborban rendelkezésre álló eszközök alkalmazásával Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter Kapcsolódó labor projekt: EUIMWP COST Action
-
Opto-elektronikus Oszcillátor Az opto-elektronikus oszcillátor spektrálisan nagy tisztaságú, kis zajú, magas frekvenciájú, milliméterhullámú elektromos jelet állít elő. Ez egy ring rezonátor, amely optikai adó-vevő párt és egy késleltető visszacsatoló hurkot tartalmaz. A hallgató feladata: - Optikai méréstechnika megismerése - opto-elektronikus oszcillátor felépítése és mérése a laborban rendelkezésre álló eszközök alkalmazásával - későbbi félévekben: az struktúra paramétereinek javítása, az alkalmazott optikai és elektromos szűrők optimalizálása. Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter Kapcsolódó labor projekt: EUIMWP COST Action
|
Hallgatóink sikerei |
2019
- TDK I. helyezés (Információs rendszerek szekció)
Marosits Ádám: Erősített spontán emisszión alapuló kvantum véletlenszám-generátor Konzulens: Matolcsy Balázs, Schranz Ágoston
- TDK jutalom (Elektronikai eszközök és technológiák szekció)
Kovács Zoltán Márk: Járművek közti kommunikáció látható fény segítségével Konzulens: Matolcsy Balázs
- Ericsson hallgatói konferencia
Schranz Ágoston, PhD kategória Kóbor Dávid: Simulation of quantum key distributing optical system Kovács Zoltán Márk
- Nemzetközi Traning school részvétel
Training School entitled “Emerging technologies for 5G networks September 10, 2019 - September 13, 2019, Thessaloniki (Greece) Marosits Ádám (BSc hallgató), Matolcsy Balázs (PhD hallgató), Schranz Ágoston (PhD hallgató)
- 6 hetes Short Term Scientific Mission
Kóbor Dávid (MSc hallgató) University of Ciprus
2018
- TDK II. helyezés (Modellezés és szimuláció szekció)
Kóbor Dávid: Kvantum kulcsszétosztást megvalósító optikai rendszer szimulációs vizsgálata Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter
- TDK jutalom (Beágyazott rendszerek és hardver szekció)
Rózsahegyi Ádám: Automatizált vezetett járművek irányítása ipari környezetben UWB rádiókkal mért beltéri pozíció információ alapján Konzulens: Fehér Gábor
- Ericsson hallgatói konferencia
Schranz Ágoston, PhD kategória Kóbor Dávid: RSOA-based radio-over-fibre system
- Nemzetközi konferencia előadás
Kóbor Dávid, Udvary Eszter: Optimization of Power Budget in RSOA Based Mm-wave Radio-over-Fibre Access Network 2018 11th International Symposium on Communication Systems, Networks & Digital Signal Processing (CSNDSP)
- Nemzetközi konferencia előadás
Cseppentő Bence, Berceli Tibor, Szabó, Zsolt: Comparison of Tunable Microwave Bandpass Filters 11th IEEE International Symposium on Communication Systems, Networks, and Digital Signal Processing : CSNDSP-2018
- HTE diplomaterv és szakdolgozat pályázat, BSC kategória, III. díj
Kóbor Dávid: Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter
- Huawei - a Holnap Innovatív Vezetői - Ösztöndíj
Kóbor Dávid
- European Space Agency, Ladybird Guide to Spacecraft Communication Training Course
Kóbor Dávid
2017
- TDK I. helyezés (Elektronikai Eszközök és Hardver szekció)
Cseppentő Bence: Mikrohullámú jelforrás tervezése Konzulens: Prof. Berceli Tibor
- TDK I. helyezés (Modellezés és szimuláció szekció)
Kóbor Dávid: RSOA alapú Radio over Fibre rendszer vizsgálata Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter
- Ericsson hallgatói konferencia
Schranz Ágoston, PhD kategória Kóbor Dávid: RSOA-based optical solutions in 5G networks
2016
- TDK I. helyezés (Elektronikai Eszközök és Hardver szekció)
Cseppentő Bence: Mikrohullámú keverés módszereinek vizsgálata Konzulens: Prof. Berceli Tibor
- TDK II. helyezés (Elektronikai Eszközök és Hardver szekció)
Matolcsy Balázs: Szélessávú impedancia illesztések vizsgálata, mikrohullámú áramkörökben Konzulens: Dr. Zólomy Attila
- TDK II. helyezés (Információs rendszerek szekció)
Schranz Ágoston Alacsony teljesítményű szabadtéri optikai összeköttetés vizsgálata Konzulens: Fekete Gábor, Gerhátné Dr. Udvary Eszter
2015
- TDK jutalom (Hardver szekció)
Osbáth Kristóf: Keverők összehasonlítása MHz tartományban Konzulens: Cseh Tamás, Dr. Ladvánszky János (Ericsson)
2014
2013
- Ericsson hallgatói konferencia
Mészáros Gergely, PhD kategória Erdei Bence, TDK kategória Budai Lajos, 3. helyezés
- József Nádor díj
Erdei Bence
- TDK I. helyezés (Hardver és beágyazott rendszerek szekció)
Erdei Bence: Diplexer megvalósítása planáris struktúrákkal csőtápvonalban Konzulens: Dr. Ladvánszky János (Ericsson R&D), Fehér Gábor
- Siemens Diplomaterv pályázat 2013, I. díj
Gyömbér Alexandros, konzulens: Cseh Tamás
- Köztársasági ösztöndíj
Erdei Bence
- Szakmai KBME ösztöndíj
Erdei Bence
- HTE diplomaterv és szakdolgozat pályázat, MSC kategória, II. díj
Mészáros Gergely Zoltán: Oszcillátorok zajanalízise Konzulens: Fűzy Csaba†, Fehér Gábor, Dr. Ladvánszky János (Ericsson Magyarország)
- Huawei - a Holnap Innovatív Vezetői - Ösztöndíj
Horváth Róbert Dóczi Miklós Czimer Kristóf Szabó Gábor
- Mesterpróba 2013 (mesterproba.hu) hallgatói konferencia, Budapest, 2012 május 23.
Fekete Gábor: "Optikai OFDM jelre ható torzítások vizsgálata " Mészáros Gergely Zoltán: "Oszcillátorok zajának csökkentése FPGA alkalmazásával " Erdei Bence: "Finline szűrők átviteli zérusokkal " Vida Zoltán: "Rádiós modulok beltéri és kültéri hatótávolságainak összehasonlítása a 915MHz és 2,4GHz-es frekvenciasávok között különböző PCB méretek mellett "
2012
- TDK III. helyezés (Jel és képfeldolgozás szekció)
Erdei Bence: Mikrohullámú szűrők tervezése a csatolási mátrix alkalmazásával Konzulens: Ladvánszky János Dr. (Ericsson R&D), Fehér Gábor Mészáros Gergely: Oszcillátorok zajának csökkentése FPGA alkalmazásával Konzulens: Ladvánszky János Dr. (Ericsson R&D), Fehér Gábor
- TDK III. helyezés (Hálózattervezés szekció)
Fekete Gábor: 2R alapú optikai regenerátorok Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter
- HTE diplomaterv és szakdolgozat pályázat, BSC kategória, I. díj
Erdei Bence: 15GHz-en működő duplexerhez adó/vevő szűrő tervezése és szimulációja Konzulens: Hosszú Sándor (BME-HVT), dr. Ladvánszky János (Ericsson Telecom Hungary)
- HTE diplomaterv és szakdolgozat pályázat, BSC kategória, II. díj
Czimer Kristóf: Infravörös fényérzékeléssel működő vezeték nélküli szívritmus mérő Konzulens: Fehér Gábor
- COST IC1101 - OpticWise Logo pályázat
Lengyel Tamás (http://opticwise.uop.gr/)
- Huawei - a Holnap Innovatív Vezetői - Ösztöndíj
Fekete Gábor Lengyel Tamás Verbák Gábor
- Hallgatóink nemzetközi konferencia előadásai, külföldi útjai
Mészáros Gergely - Training School on Energy-aware RF Circuits and Systems Design COST IC0803 RF/Microwave Communication Subsystems for Emerging Wireless Technologies 6-8 June 2012, Villa Griffone, University of Bologna Pontecchio Marconi, Bologna, ITALY Fekete Gábor - 2012 International Workshop on Optical Wireless Communications (IWOW) October 22-24, 2012, Scuola Superiore Sant’Anna, Pisa, Italy Gábor Fehér, Gábor Fekete, Eszter Udvary: Different approaches to develop an indoor visible light communication link, COST IC1101 MC meeting, October 23, 2012, Pisa, Italy
- Ericsson hallgatói konferencia (2012 június 15.) - 1. díj
Mészáros Gergely: Mikrohullámú elosztott erősítő tervezése, építése, mérése Konzulens: Fűzy Csaba, Dr. Ladvánszky János (Ericsson) Erdei Bence: 15GHz-en működő duplexerhez adó/vevő szűrő tervezése és szimulációja Konzulens: Fűzy Csaba, Dr. Ladvánszky János (Ericsson)
- Mesterpróba 2012 (mesterproba.hu) hallgatói konferencia, Budapest, 2012 május 23.
Fekete Gábor: "Tisztán optikai jelregenerálás, jelalakformálás vizsgálata" Lengyel Tamás: "Optikai nemlinearitások: a négyhullám-keverés matematikai implementációja és átgondolt alkalmazása DWDM rendszerekben"
- Silabs szakdolgozat pályázat - 3. díj
Czimer Kristóf: Infravörös fényérzékeléssel működő vezeték nélküli szívritmus mérő Konzulens: Fehér Gábor
- Ericsson hallgatói konferencia (2012 január) - 1. díj
Erdei Bence: 15GHz-en működő duplexerhez adó/vevő szűrő tervezése és szimulációja Konzulens: Hosszú Sándor, Dr. Ladvánszky János (Ericsson)
- Ericsson hallgatói konferencia (2012 január) - 2. díj
Mészáros Gergely: Mikrohullámú elosztott erősítő tervezése, építése, mérése Konzulens: Fűzy Csaba, Dr. Ladvánszky János (Ericsson)
2011
- TDK I. helyezés (Hardver szekció)
Vida Zoltán: Szélessávú elosztott erősítők újfajta alkalmazásai Konzulens: Dr. Zólomy Attila
- TDK II. helyezés (Hardver szekció)
Mészáros Gergely Zoltán: Tranzisztoros Clapp-oszcillátor tervezése Konzulensek: Ladvánszky János Dr. (Ericsson R&D), Füzy Csaba
- TDK jutalom (Modellezés és szimuláció szekció)
Lengyel Tamás: Optikai nemlinearitások: a négy-hullám keverés matematikai modelljének implementálása és szimulációja Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter
- Ericsson hallgatói konferencia (2011 június) - 1. díj
Mészáros Gergely: Mikrohullámú elosztott erősítő tervezése, építése, mérése Konzulens: Fűzy Csaba, Dr. Ladvánszky János Janky Ferenc: OFDM, FPGA Konzulens: Fehér Gábor
- HUAWEI - a Holnap Innovatív Vezetői - Ösztöndíj
Molnár Adrienn
- Szakmai KBME ösztöndíj (2011 tavasz)
Cseh Tamás
- Hallgatóink nemzetközi konferencia előadásai, külföldi útjai
Gábor Fehér, Csaba Fűzy, Tamás Cseh, Eszter Udvary, Tibor Berceli: „Cost Effective Optically Connected Remote UWB Antenna System”, Invited paper 13rd International Conference on Transparent Optical Networks (ICTON), June 26-30 2011, Stockholm, Sweden Tamás Cseh, Eszter Udvary: „Cost Effective RoF with VCSELs and Multimode Fiber”, 16th European Conference on Networks and Optical Communications, 20-22 July 2011 Newcastle upon Tyne, UK Adamik Dániel: New Frontiers in Optical Technologies: 6th International Summer School 8-12 August 2011, Tampere, Finland
2010
- Ericsson hallgatói konferencia, I. díj
Vida Zoltán: Mikrohullámú elosztott erősítő tervezése, építése, mérése Konzulens: Dr. Zólomy Attila
- TDK, Egyetemi Hallgatói Képviselet II. díja (Hálózatok teljesítményvizsgálata szekció)
Cseh Tamás: Költséghatékony Radio over Fibre rendszerek Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter
- TDK, Egyetemi Hallgatói Képviselet Jutalom (Információs rendszerek szekció)
Adamik Dániel: Számítógépek optikai összeköttetésének fizikai jellemzői Konzulens: Gerhátné Dr. Udvary Eszter
- HTE diplomaterv pályázat, I. díj
Fűzy Csaba: Szélessávú impedancia illesztések vizsgálata mikrohullámú erősítőkben. Konzulens: Dr. Zólomy Attila
- Hallgatóink nemzetközi konferencia előadásai, külföldi útjai
Fűzy Csaba, Zólomy Attila: Design of Broadband Complex Impedance-maching Networks and Their Applications for Broadbanding Microwave Amplifiers (YSC), 4th Microwave and Radar Week MRW-2010, June 14-16, Vilnius, Lithuania Fehér Gábor: Ultra Wide Band (UWB) Transmitter with Configurable Design for Indoor Positioning, 4th Microwave and Radar Week MRW-2010, June 14-16, Vilnius, Lithuania Cseh Tamás: Cost effective RoF with VCSELs and Multimode Fibre, BONE Master and BONE - TIGER2 joint Summer School 2010, 6-10 September, Budapest, Hungary Lengyel Tamás: Chromatic Dispersion Compensation in WDM Systems Using Multi-channel Fiber Bragg Gratings, BONE Master and BONE - TIGER2 joint Summer School 2010, 6-10 September, Budapest, Hungary
2009
- TDK I. helyezés (Hardver szekció)
Fehér Gábor: Távolságméréshez használható UWB impulzusrádió készítése Konzulensek: Hosszú Sándor, Károlyi Gergely
- TDK III. helyezés (Hardver szekció)
Fűzy Csaba: Szélessávú komplex impedancia illesztések vizsgálata és tervezése Konzulens: Dr. Zólomy Attila docens
- HTE diplomaterv pályázat II. díj
Mazroa Dániel: Félvezető optikai erősítőkkel megvalósított optikai regenerátorok szimulációja és mérése Konzulens: Gerhátné Udvary Eszter, Paksy Géza, Jeszenői Péter (PKI)
- HTE Végzős konferencia
legjobb előadás: Mazroa Dániel: Félvezető optikai erősítőkkel megvalósított optikai regenerátorok szimulációja és mérése Konzulens: Gerhátné Udvary Eszter, Paksy Géza Lengyel Zoltán: Objektumok beltéri követését végző ZigBee hálózat telepítő eszközzel Konzulens: Gerhátné Udvary Eszter
2008
- TDK II. helyezés
Mazroa Dániel: Félvezető optikai erősítőkkel megvalósított optikai regenerátorok szimulációja és mérése, Konzulens: Paksy Géza, Gerhátné Udvary Eszter Scheuring Ádám: Méhkaptár riasztó - egy alkalmazásorientált vezetéknélküli szenzorhálózat fejlesztése, Konzulens: Dr. Csörnyei Márk, Dr. Bánky Tamás Scheduring Ádám: CAN gateway fejlesztése járműipari alkatrészek teszteléséhez, Konzulens: Dr. Csörnyei Márk, dr. Gianone László (Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.)
- TDK III. helyezés
Lengyel Zoltán: Objektumok beltéri követését végző ZigBee hálózat telepítő eszközzel, Konzulens: Dr. Bánky Tamás, Dr. Csörnyei Márk, Fejes Péter
- Hallgatóink nemzetközi konferencia előadásai, külföldi útjai
Ádám Scheuring, Richárd Klinda, Viktória Bartoss, Márk Csörnyei, Tamás Bánky, Tibor Berceli: Integration of Optical and GSM Gateway Functions in Wireless Sensor Networks, 6th ISIS Workshop, June 2-3, 2008 Stockholm, Sweden
- E.Udvary, V.Bartoss, M.Chacinski, R.Schatz, T.Berceli, P.-Y. Fonjallaz: Reduction of dispersion induced distortions by semiconductor optical amplifiers, MIKON 2008. 19-21 May 2008 Wroclaw, Poland
2007
- Gábor Dénes Tudományos Diákköri Ösztöndíj
Lengyel Zoltán: A ZigBee hálózat analizátor fejlesztése tárgyú tudományos diákköri munkája további ösztönzéséért. Konzulensek: Dr. Bánky Tamás, Csörnyei Márk
- TDK I. helyezés
Lengyel Zoltán: ZigBee hálózat analizátor fejlesztése, Konzulensek: Dr. Bánky Tamás, Csörnyei Márk
- Hallgatóink nemzetközi konferencia előadásai, külföldi útjai
R.Klinda, V.Bartoss, M.Csörnyei, T.Bánky, T.Berceli: General Purpose Combined Optical-Wireless ZigBee Sensor Networks, ICTON 2007, 1-5 July 2007, Rome, Italy
- Sz.Kelemen, Z.Horváth, M.Csörnyei, T.Bánky, T.Berceli: Optical-wireless indoor sensor network for home and building monitoring, 1st ISIS Workshop "Emerging Optical Millimeter-Wave and Terahertz Technologies", May 31-June 1, 2006, Boppard am Rhein, Germany
- Bartoss Viktória, ISIS Student exchange, 25. June – 1. July 2007. Royal Institute of Technology, Laboratory of Photonics and Microwave Engineering, Kista (Stockholm), Sweden
2006
- TDK II. helyezés
Dóczi Zoltán, Drabos Péter Zoltán, Huszár Viktor: Rádiófrekvenciás erősítők tervezése Konzulens: Csörnyei Márk, Dr. Zólomy Attila, 2006 Kelemen Szabolcs Tibor: Vezeték nélküli, ipari szenzorhálózat fejlesztése Konzulens: Bánky Tamás, Csörnyei Márk, 2006
- Hallgatóink nemzetközi konferencia előadásai, külföldi útjai
Sz.Kelemen, Z.Horváth, M.Csörnyei, T.Bánky, T.Berceli: Optical-wireless indoor sensor network for home and building monitoring, 1st ISIS Workshop "Emerging Optical Millimeter-Wave and Terahertz Technologies", May 31-June 1, 2006, Boppard am Rhein, Germany
|
|
   
|